شفتلهوس(یعنی یه چیز معلوم مجهول مثل زندگی)

چیزی که دنبالشی اینجا پیداش نمی کنی

مذهب، تفکر وسیاست به مثابهٔ یک امر تفریحی

چند سالیست بخشی از تبلیغ‌های اینترنتی و ماهواره‌ای در آستانهٔ ایّام محرّم وصفر به تبلیغ تی شرت‌هایی منقّش به تصاویر یا نوشته‌هایی باموضوع محرّم اختصاص داده می‌شود. در این مسیر، ماشین‌هایی مزّین به شعارهای مذهبی، مدل‌های آرایش مو وصورت ویژهٔ محرّم همه و همه نوعی نگاه جدید به مقولهٔ مذهب را آشکار می‌کنند.

در جایی دیگر تبدیل فضای معماری شهر مکّه از حالت یک شهر مذهبی به یک شهر توریستی نیز حکایت از تغییر نگرش اهل سنّت در خصوص ماهّیت «امر مذهبی» است.


همراه با دگرگونی در وضعّیت اقتصادی جوامع، توجه به مقولهٔ تفریح و سرگرمی از جمله دغدغه‌های سیاست گذاران و تصمیم گیرندگان سیاسی در سطح کلان اجتماعی است. آشکار است که به موازات توسعهٔ اقتصادی وبالارفتن سطح رفاه جوامع، بخش عمده‌ای از انرژی جامعه از حوزهٔ کار به سمت تفریح کشیده شده است. در این مسیر ظهور اصطلاحات جدیدی همانند پولیتیکوتینمنت (تفریح سازی از سیاست) رلیجوتینمنت (تفریح سازی از مذهب) و نظیر چنین اصطلاحاتی، نشانه‌ای است از دگرگونی بنیادی در وضعیت فرهنگی مردم جهان.


پس‌‌ همان گونه که باشگاه‌های پرورش جسم به پرورش بدن توجه نشان می‌دهند، نهادهای مذهبی توجه خودرا به پرورش روحی مردم معطوف می‌کنند، امبا کاهش جدّی نگری به اموری همانند مذهب، آن‌ها را در حدّ «باشگاه پرورش روح» تقلیل می‌دهد. اینجاست که بنگاه‌های اقتصادی، که مهم‌ترین هدفشان کسب سود است به میدان پای می‌گذارند و با بهره برداری از احساسات مذهبی مرد-به ویژه جوانان سعی در کسب سودهای کلان دارند. اینجاست که نقش روشنفکران به مثابهٔ وجدان ناآرام جوامع آشکار می‌شود.امّافقدان نظریّه‌پردازی در حوزهٔ کلان فرهنگی سبب شده است که آشفتگیِ مفهومی وفکری در این حوزه خودروشنفکران را نیزدچار افیونی به نام «انتلکتینمنت» کند. واین‌‌ همان آخرالزمان تفکر انتقادی است:تبدیل کنش روشنفکری به یک امر تفریحی.

نویسنده : اسکلت : ٥:٢٩ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٦ مهر ۱۳٩٤
Comments نظرات () لینک دائم